Reactie kabinet op motie voor opties verlagen box 3-heffing woningen in 2026 en 2027
Dekking budgettaire derving in box 3
Het kabinet heeft aangekondigd dat de invoering van het nieuwe stelsel van box 3, gebaseerd op werkelijk rendement, met een jaar wordt uitgesteld tot 1 januari 2028.
Hierdoor blijft het huidige forfaitaire systeem met de tegenbewijsregeling nog een jaar langer van kracht. Dit systeem brengt een aanzienlijke budgettaire derving met
zich mee (€ 2,55 miljard per jaar), omdat belastingplichtigen jaarlijks voor het meest gunstige systeem kunnen kiezen. Om deze derving op te vangen, stijgt het forfait voor
overige bezittingen per 2026 met 1,78 procentpunt naar 7,78 procent en wordt het heffingvrije vermogen vanaf 1 januari 2026 verlaagd van € 57.684 naar € 51.396. Deze maatregelen leveren samen € 1.107 miljoen en 161 miljoen per jaar op voor de jaren 2026 en 2027.
Alternatieven voor lastenverzwaring
De Kamer vroeg het kabinet opties te onderzoeken om de verhoging van de box 3-heffing voor woningen te verzachten. Een mogelijkheid is het forfait niet te verhogen; dit
kost € 1.129 miljoen per jaar. Deze optie is technisch mogelijk, maar vraagt om alternatieve dekking. Een andere optie is om kostenaftrek toe te staan bij de tegenbewijsregeling, maar dit is eerder verworpen door de Kamer vanwege een oplopend begrotingstekort en uitvoeringsproblemen bij rechtsherstel. Door deze opties ontstaat vertraging bij het bieden van rechtsherstel en invoering van het nieuwe stelsel, wat door vastgoedbeleggers onwenselijk wordt geacht.
Leegwaarderatio en toekomstige onderzoeken
Tot slot gaat de brief in op de leegwaarderatio voor verhuurde woningen, een technische correctie waardoor rekening wordt gehouden met het waardeverlagende effect van verhuur.
Het kabinet benadrukt dat dit geen beleidsmaatregel is, maar een technische parameter die alleen na uitgebreid onderzoek kan wijzigen. Een aanpassing vóór 2027 kan zelfs gevolgen hebben voor Europese herstel- en veerkrachtmiddelen.
Voortgang
Het kabinet heeft bij de augustusbesluitvorming de voorgestelde lastenmaatregelen integraal gewogen. Het kabinet heeft ervoor gekozen om voor de hiervoor geschetste
budgettaire derving in box 3 dekking te zoeken binnen box 3. Aangezien belastingplichtigen met een lager werkelijk rendement dan het forfait tegenbewijs kunnen leveren, komt deze dekking dus terecht bij belastingplichtigen met hogere rendementen. Het kabinet blijft zich verder inspannen voor zo snel mogelijke invoering van het nieuwe stelsel in box 3 per 1 januari 2028.
Wij willen je graag goed informeren. Mocht je daarom nog vragen hebben, neem dan gerust contact met ons op.
Bron: MvF 17-10-2025.